
LEDEN
Měsíc leden je v české pohádce „O dvanácti měsíčkách“ nazýván Králem všech měsíců. Je vyobrazen jako nejstarší a nejmoudřejší. Je klidný, rozvážný, zadumaný, stejně jako začátek nového roku. Samozřejmě myšleno až po silvestrovských oslavách, v rámci kterých se mnozí z nás loučí se starým rokem bujarým veselím, přáním všeho nejlepšího, nadějemi a předsevzetími. Najednou je tu očekávaný rok nový a mnozí z nás se po vystřízlivění z volných dnů a pobytů rozhlíží kolem sebe. Něco dalšího začíná, my se to snažíme uchopit, sami jsme v napětí, jak se bude náš následující život odvíjet. A události nás nenechají v klidu, odvíjí se jedna za druhou, nastává obyčejný, všední život.
Příroda v tuto dobu spí, jakoby rozjímala. Nabírá novou sílu. Staré pranostiky říkají o novoroční noci toto: Bude-li klidná a jasná, bude povětrnost pro letošní sklizeň krásná. – Na Nový rok déšť, o Velikonocích sníh. – Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále, o skok dále, na Hromnice, o hodinu více (přibývá dne). – Je-li po 3. lednu počasí krásné, přijdou na jaře bouře časně. – Je-li teplo v lednu, bída sahá ke dnu. – A když leden mokrý bývá, vína mnoho nedolívá. – Lednové mlhy věští mokré jaro. – Když v lednu roste tráva, neúroda se očekává. – Za mlhavým lednem, plíží se mokré jaro. – V lednu sníh a bláto, v únoru budou tuhé mrazy za to.
Leden je ve znamení příchodu Tří králů. Západní křesťanství slaví jejich svátek 6. ledna. Tři králové byli podle legendy mudrci od východu, kteří Božím vnuknutím a složitými výpočty dospěli na různých místech světa k výsledku, že s objevením jasné hvězdy se stane něco mimořádného a zásadního pro budoucnost světa. Vydali se tedy za hvězdou a sešli se v Betlémě, kde se v chudém chlévě narodil Ježíš, očekávaný Mesiáš, který měl zachránit svět od trestu za hříchy lidstva. Přišli se mu tedy poklonit a přinesli vzácné dary- zlato, kadidlo a myrhu. Tradice slavení svátku Tří králů vydržela na některých místech dodnes. Česká katolická charita ji využila a masovým způsobem rozšířila v rámci tzv. Tříkrálové sbírky. Novodobí tři králové prosí se zapečetěnými pokladničkami kolemjdoucí na mnoha místech Čech a Moravy o příspěvek, který bývá potom v průběhu roku využit na potřebné charitní projekty doma i v zahraničí. Mnozí lidé dodržují tradici, že teprve první neděli po svátku Tří králů, kdy liturgicky končí Vánoce, odstrojují stromeček. Potom nastává liturgické mezidobí, kdy se lidé u nás začínali připravovat na největší křesťanský svátek, Velikonoce.